Türkiye TIR Sistemine Kabul Otomasyonu Devreye Alındı
TOBB-Ticaret Bakanlığı Ortaklığı


Uluslararası taşımacılık yapan firmaların Cenevre merkezli uluslararası IRU kuruluşundan taşıma izni alması için gereken karnenin 7 bakanlık ile entegre çalışan otomasyonu yayına alındı

Uluslararası ticaretin en önemli unsurlarından birini oluşturan karayolu ile uluslararası eşya taşımacılığını kolaylaştırmak amacıyla oluşturulan TIR Sözleşmesi'ne ülkemiz 1966 yılında taraf olmuş, TOBB Bakanlar Kurulu Kararı ile aynı tarihten itibaren ülkemizde TIR Karnelerini vermek ve "kefil kuruluş" olmakla görevlendirilmiştir. 

Karne almak isteyen firmaların bağlı oldukları ticaret odasına yaptıkları başvuru ile başlayan süreç son aşamada Ticaret Bakanlığı tarafından verilen onay ile kabul edilmektedir.

Proje bünyesinde yapılan 6 bakanlık, bankalar, ticaret sicil gazetesi entegrasyonları ile verilerin doğrulu makanlarca onaylanmaktadır.

Tüm aşamalarda kullanılan e-imza alt yapısı ile tamamenen hukuka uygun olarak geliştirilen alt yapı sektör firmaları ve ilgili kurumlar tarafından kullanılmaktadır.

 

TIR Sistemi, Gümrük mührü altında uluslararası eşya taşımacılığını maksimum kapsamda kolaylaştırmayı planlar. Sistem, ülkeleri transit geçebilmek için gerekli olan ve risk sayılan gümrük vergi ve resimlerini kapsayan garantileri sağlar. Gümrük makamları ve uluslararası tüccar toplulukları arasındaki sorumlulukları dengeler.

 

TIR Sistemi, uluslararası eşya taşımacılığındaki farklı paydaşlara aşağıdaki faydaları sunar:

 
» Ticareti ve taşımacılığı kolaylaştırmak
» Sınır geçişlerindeki gecikmeleri önler; formaliteleri azaltarak taşıma maliyetini düşürür.
» Standart kontrollerin uygulanması ve standart belgelerin kullanılmasıyla geçişleri kolaylaştırır; ve sonuç olarak Uluslararası ticaretin gelişmesini teşvik eder.

 

Taşıma sektörü için ;

 
» Eşyanın uluslararası sınırları geçerek bir yerden başka bir yere en az müdahale ile taşınmasını sağlar;
» Gecikmeler ve geçiş maliyetleri azalır; 
» Belgeler basitleştirilmiş ve standartlaştırılmıştır.
» Geçiş sınırlarında gümrük garanti depozitosu vermeye gerek yoktur.

 

Gümrük Makamları için ;

 
» Uluslararası eşya taşımacılığı sırasında risk sayılan gümrük vergi ve resimleri 100.000 € a kadar garanti altına alınmıştır,
» Eşyanın geçişlerinde muayene ihtiyacını azaltır,
» Gümrük kontrolünü ve dokümantasyonu kolaylaştırır,
» İthalat ve ihracat için iç gümrükleme noktalarını kullanarak Gümrük personeline daha verimli çalışma imkanı sağlar.